Ταξιδεύοντας στο Μεσολόγγι των Ηρώων με τον Σπυρίδωνα Τρικούπη

Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ι.Π.Μεσολογγίου και οι Βρεφονηπιακοί σταθμοί του Δήμου Ι.Π.Μεσολογγίου, σας προσκαλούν στη εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων των Εορτών Εξόδου 2023 με θέμα «Ταξιδεύοντας στο Μεσολόγγι των Ηρώων με το Σπυρίδωνα Τρικούπη».

Το εργαστήριο διοργανώνεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με στόχο την επαφή των παιδιών με την ιστορία του Μεσολογγίου μέσω σύγχρονων παιδαγωγικών τεχνικών (τεχνικές θεάτρου, μουσικών δρώμενων, κινητικών παιχνιδιών, γρίφων, παιχνιδιών μνήμης κ.ά.).

Το βιωματικό εργαστήριο θα λάβει χώρα στο Μουσείο Οικογένειας Τρικούπη από τις 13/3/2023 έως τις 6/4/2023.

Απευθύνεται σε τμήματα των Παιδικών Σταθμών, των Νηπιαγωγείων και σε όλα τα τμήματα Δημοτικού, καθώς έχει διαβαθμίσεις ως προς την δυσκολία στα παιχνίδια και τους γρίφους.

Κατά την διάρκεια του εργαστηρίου οι συμμετέχοντες θα βαδίσουν στα μονοπάτια της εμψύχωσης, αλληλοεπιδρώντας μέσα από θεατρικά και μουσικά παιχνίδια, διαδραστική αφήγηση, αυτοσχεδιασμούς, γρίφους, δημιουργικές δραστηριότητες που στοχεύουν στην ενεργοποίηση της ομάδας και στην τριβή τους με ιστορικά πρόσωπα και γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης.

Στην οικία της Οικογένειας Τρικούπη, οι μαθητές και οι μαθήτριες αναζητούν τον συνοδοιπόρο τους σε αυτό το ιστορικό ταξίδι. Πριν τον ανακαλύψουν όμως, σίγουρα θα πρέπει να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους που αγάπησε, που συνεργάστηκε και βοήθησε αλλά και με αξίες και διασυνδέσεις που είχε από την οικογένεια του.

Κάθε ένα από αυτά τα μονοπάτια τούς δίνουν κρίσιμες πληροφορίες που τους βοηθούν να τον ανακαλύψουν.

Ανώτατο όριο συμμετοχής:

• 25 παιδιά για τα τμήματα του Δημοτικού