Ταξιδεύοντας στο Μεσολόγγι των Ηρώων με τον Σπυρίδωνα Τρικούπη 2024

Ο Δήμος Ι.Π.Μεσολογγίου και οι Βρεφονηπιακοί σταθμοί του Δήμου  Ι.Π.Μεσολογγίου οργάνωσαν και υλοποίησαν  την  εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων των  Εορτών Εξόδου 2024 με θέμα «Ταξιδεύοντας στο Μεσολόγγι των Ηρώων με το  Σπυρίδωνα Τρικούπη».

Το εργαστήριο διοργανώθηκε  για τρίτη συνεχόμενη χρονιά με στόχο την επαφή των παιδιών με την ιστορία του Μεσολογγίου μέσω σύγχρονων παιδαγωγικών τεχνικών (τεχνικές θεάτρου, μουσικών δρώμενων, κινητικών παιχνιδιών, γρίφων, παιχνιδιών μνήμης κ.ά. Το βιωματικό εργαστήριο έλαβε χώρα στο Μουσείο Οικογένειας Τρικούπη από τις 1/4/2024 έως τις 25/4/2024.

Κατά την διάρκεια του εργαστηρίου οι συμμετέχοντες θα βάδισαν στα μονοπάτια της εμψύχωσης, αλληλοεπιδρώντας μέσα από θεατρικά και μουσικά παιχνίδια, διαδραστική αφήγηση,αυτοσχεδιασμούς, γρίφους, δημιουργικές δραστηριότητες  που στοχεύουν στην ενεργοποίηση της ομάδας και στην τριβή τους με ιστορικά πρόσωπα και γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης.

Στην οικία της Οικογένειας Τρικούπη, οι μαθητές και οι μαθήτριες αναζητούν τον  συνοδοιπόρο τους σε αυτό το ιστορικό ταξίδι. Πριν τον ανακαλύψουν όμως, σίγουρα θα πρέπει να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους που αγάπησε, που συνεργάστηκε και βοήθησε αλλά και με αξίες και διασυνδέσεις που είχε από την οικογένεια του. Κάθε ένα από αυτά τα μονοπάτια τούς δίνουν κρίσιμες πληροφορίες που τους βοηθούν να τον ανακαλύψουν. Οι μαθητές που το παρακολούθησαν συνολικά ήταν περίπου 800 από σχολεία του Δήμου μας αλλά και από την Πάτρα, την Λευκάδα, το Αγρίνιο, την Ναύπακτο και τα Ιωάννινα.

Οι εμψυχωτές της δράσης είναι: Γιάννης Γρατσινόπουλος, Γυμναστής, Φρόσω Γατσώρη, Μουσικός, Άννα Μανθάτη, Θεατρολόγος