Ετήσια εκδήλωση της Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων, 2023

Στη διάρκεια της εκδήλωσης η Προϊσταμένη του Τμήματος Κοινοβουλευτικών Αρχείων κ. Άντζελα Καραπάνου στην ομιλία της παρουσίασε τις δράσεις της Βιβλιοθήκης της Βουλής για τη στήριξη και τον εκσυγχρονισμό του Μουσείου.

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης των μουσειολογικών υποδομών φέτος παραδόθηκε η ειδικών προδιαγραφών μουσειακή προθήκη, που κατασκευάστηκε με χορηγία της Βουλής των Ελλήνων για την έκθεση δύο ρολογιών, μεγάλης ιστορικής αξίας του Χαρίλαου και του Σπυρίδωνα Τρικούπη.

Παρουσιάστηκε επίσης η επίσημη ιστοσελίδα του Μουσείου που σχεδιάστηκε σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου.

Ακολούθησε ομιλία του υπαλλήλου του Τμήματος Κοινοβουλευτικών Αρχείων, Ιστορικού κ.Στάθη Κουτρουβίδη με τίτλο «Ο έμπορος Ιωάννης Παπαδιαμαντόπουλος στο Μεσολόγγι: ένας ιδεολόγος σε κατάσταση πολιορκίας».

Συνδιοργάνωση:
– Βιβλιοθήκη Βουλής των Ελλήνων